tr
Stephen Covey

İlke Merkezli Liderlik

Повідомити про появу
Щоб читати цю книжку, завантажте файл EPUB або FB2 на Букмейт. Як завантажити книжку?
sümeyra özdemirцитує3 роки тому
Saat çaldığında iyi niyetli kararlılığınız yok olur. Aklınız ile sıcacık yatağınız arasındaki bir çarpışmadır bu! Çoğunlukla yatak kazanır. Kendinizi geç kalkmış bulursunuz, telaşla giyinir, toparlanır, bir lokma yer ve fırlayıp gidersiniz. Bu telaş içinde sabrınız tükenir ve başkalarına karşı duyarsızlaşırsınız. Sinirler gerilir, tahammül azalır. Ve bütün bunlar biraz fazla uyuduğunuz için olur.
Tolga Sevincцитує3 роки тому
• Okullarda öğrencilerden anlattıklarımızı tekrarlamalarını isteriz; onları verdiğimiz
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
Yönetici, sistemlerin işlemesini sağlamak için onların içinde çalışır. Lider ise sistemler üzerinde çalışır. Lider yönle, vizyonla, amaçla, ilkelerle, gelir tablosuyla, insanları geliştirmekle, kültürü geliştirmekle, duygusal banka hesabı açmakla ve insanları güçlendirmekle uğraşır. Yönetici ise daha çok kontrolle, lojistik ve verimlilikle uğraşır.
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
kurumlardaki sorunların % 90’ı genel sorunlar (kötü sistemler) ve sadece % 10 kadarı insanlarla ilgili belirli sorunlardır. Birçok yönetici bu tür verileri yanlış yorumlayarak, yapı ve sistemleri (programları) düzeltmesi durumunda insanlarla (programcılarla) yaşadıkları sorunların kendiliğinden yok olacağını zanneder. Aslında bunun tam tersi doğrudur: önce yüzde 10’u düzeltirseniz, diğer sorunlar ortadan kalkar. Neden? Çünkü insanlar programcıdır; yapı ve sistemleri kendi karakter ve yeterliliklerinin dışavurumu olarak kullanırlar. Eğer programı iyileştirmek istiyorsanız, önce programcı üzerinde çalışmalısınız; kurumun stratejisini, yapısını, sistemlerini ve tarzını insanlar üretir.
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
Liderlik, gücünü değerler ve doğru ilkelerden alır. Yönetim, sonuca ulaşmak için seçilmiş hedeflere hizmet eden kaynakları organize eder.
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
Lider yöne –merdivenin doğru duvara dayandığından emin olmaya– bakar. Yöneticiyse hıza bakar. Ancak yanlış yönde hızını ikiye katlamak, aptallığın tarifidir.
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
Arzulanan sonuçları belirleyin, ama yöntem ve araçları denetlemeyin; yoksa yönetimle ilgili ufak tefek ayrıntılara gömülürsünüz ve kontrol alanınız ciddi olarak kısıtlanır.
Yönlendirici kurallara ağırlık verin, prosedürlerin üzerinde fazla durmayın; böylece koşullar değiştiğinde, insanlar çalışma esnekliğine sahip olur ve kendi inisiyatiflerini kullanabilirler.
Erişilebilir bütün kaynaklara değinin; kurumunuzun içinde ve dışındaki ağlardan bahsedin.
Standartları çalışanlarla birlikte koyun; kabul edilir ve sıra dışı performans kriterlerini beraberce belirleyin.
Güveni koruyun ve kavrayış gücünüzü kullanın; sonuçları değerlendirmek için nesnel ya da nicesel denilen ölçümlere daha az başvururun.
Olumlu veya olumsuz neticeler konusunda karşılıklı anlayışa varın; arzulanan sonuçlara ulaşmanın ya da ulaşamamanın sonuçları üzerinde anlaşın.
Performans anlaşmanızın kurumsal yapı ve sistemlerce desteklendiğine emin olun; zaman sınavını aşmasını sağlayın.
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
İnsanları sorundan ayırmak.
Konumlara değil, ilgi alanlarına odaklanmak.
Karşılıklı kazanç için seçenekler yaratmak.
Nesnel kriterler kullanılmasında ısrar etmek.
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
Yönetim danışmanı Peter Drucker yıllar önce yöneticinin mektubu kavramını ortaya attı. Astların arzulanan sonuçları, yönlendirici kuralları, kaynakları, sorumlulukları ve neticeleri ana hatlarıyla kapsayan bir çeşit mektup yazıp, bağlı bulundukları yöneticiye göndermelerini öneren bir kavramdır bu.
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
Bilimsel yönetim (mide) paradigması, “Bana iyi bir maaş ver” der. İnsan ilişkileri (yürek) paradigması, “Bana iyi davran” der. İnsan kaynakları (akıl) paradigması, “Beni iyi kullan” der. İlke-Merkezli Liderlik (bütün olarak insan) paradigması ise, “Vizyon, misyon, roller ve hedefler hakkında konuşalım. Anlamlı bir katkı yapmak istiyorum” der.
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
Eğer dikkatimizi tekniklere, belirli uygulamalara, “yapılması gerekenler” listesine, mevcut baskılara odaklarsak, küçük gelişmeler kaydederiz. Ama ileriye doğru büyük atılımlar yapmak istiyorsak, paradigmamızı değiştirerek durumu tamamen farklı bir açıdan görmemiz
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
Eğer yavaşça, adım adım ilerlemek istiyorsanız, tutum ve davranışlarınızı değiştirin. Ama önemli, büyük –yani çarpıcı, devrim yaratan, dönüştürücü– bir gelişme istiyorsanız, birey ya da kurum olarak müthiş bir ilerleme kaydetmek istiyorsanız, paradigmanızı, yani zihinsel çerçevenizi değiştirmelisiniz.
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
Dördüncüsü, keyifli bir aile kültürü yaratmaya çalışıyoruz.
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
Üçüncüsü, kendi ilgi alanlarını geliştirmeleri için onları teşvik ediyoruz
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
Birincisi, çocuklarımızın özsaygısını geliştirmeye çalışıyoruz.
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
veya krizle karşılaştığınızda ya da kendinizi köşeye sıkışmış hissettiğinizde ortaya çıkan yönlendirici bir teknik yerine, bir değerler kümesi, kişisel bir yasa, karakterinizin bir göstergesi, nasıl biri olduğunuz ve nasıl birine dönüşmekte olduğunuzun yansıması olsun.
Bütünlük. Başkalarının iyiliği dışında bir şey düşünmeden, kötülük yapmak veya aldatmak, faydalanmak, dümen çevirmek, kontrol altına almak isteğine kapılmadan, sözlerinizle duygularınızı dürüstçe düşünceleriniz ve davranışlarınızla uyumlu hale getirin; uyumlu olmaya çalışırken niyetinizi sürekli olarak gözden geçirin.
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
İşte size liderin başkaları karşısında saygınlığını ve gücünü artıracak süreçler ve ilkeler konusunda on öneri:
İkna. Takipçilerin fikir ve görüşlerine içtenlikle saygı göstermeyi sürdürürken, kendi görüş ya da isteğinizin gerekçelerini sağlam bir şekilde ortaya koyun. Ne istediğinizi anlatırken nedenini de açıklayın; iletişim sürecini karşılıklı yarar sağlayacak tatmin edici sonuçlara ulaşana dek sürdürmeyi taahhüt edin.
Sabır. Kişiye ve sürece karşı sabırlı olun. Takipçilerin neden olduğu başarısızlıklara, olumsuzluklara, rahatsızlıklara ve hedeflerinize ulaşma konusundaki kendi sabırsızlığınıza, beklentinize rağmen, uzun vadeli bir bakış açısı benimseyin ve kısa vadeli engeller ve direniş karşısında hedeflerinize bağlı kalın.
Nezaket. Takipçilerin ifade edebileceği hassasiyetler, ifşaat ve duygularla uğraşırken sertlik, dayatmacılık veya şiddet yerine nezaket gösterin.
Öğretilebilirlik. Takipçilerinizin değişik bakış açılarına, yargı ve deneyimlerine karşı bütün cevaplara, içgörülere ve değerlendirmelere sahip olmadığınız varsayımıyla hareket edin.
Kabullenme. Yargılamaktan kaçının, doğruluk payı tanıyın, öz-değerinizi yüksek tutmanın koşulu olarak herhangi bir delil ya da belirli bir performans isteyerek bunları gündeminiz haline getirmeyin.
İncelik. Duyarlı, ilgili, düşünceli olun, ilişkideki küçük şeyleri (ki bunlar aslında büyük şeylerdir) hatırlayın.
Açıklık. Takipçilerin sadece davranışlarına odaklanmak yerine niyetleri, istekleri, değerleri ve hedefleriyle tam anlamıyla ilgilenin ve sahip oldukları, kontrol ettikleri veya yaptıkları şeye bakmaksızın şu andaki halleriyle hak ettikleri saygıyı göstererek onlar hakkında doğru bilgi ve görüş sahibi olun.
Şefkatli yüzleşme. Takipçilerin “rotada düzeltme” yapma ihtiyaçlarını, hatalarını ve yanlışlarını kabul ederek güven içinde risk almalarını sağlayacak içten bir ilgi, şefkat ve yakınlık gösterin.
Tutarlılık. Liderlik tarzınız, her şey istediğiniz gibi olmadığında, bir zorluk
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
Planlar beş para etmez, ama planlama çok değerlidir.
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
Bizi kötü alışkanlıklarımıza bu kadar bağlayan üç büyük kuvvet iştah, gurur ve hırstır.
Köksal Kaysıцитує3 роки тому
Uzay yolculuklarında kalkış ve yerçekiminden kurtulmak için gereken güç ve enerjinin, bir milyon mil seyirden sonra dünyaya geri dönmek için harcanandan daha fazla olduğunu öğreniriz.
fb2epub
Перетягніть файли сюди, не більш ніж 5 за один раз