sr
Luka Mičeta

Stefan Prvovenčani

Повідомити про появу
Щоб читати цю книжку, завантажте файл EPUB або FB2 на Букмейт. Як завантажити книжку?
  • Jovana Antićцитує5 років тому
    Сматрам срећним оне којима су богови дали као задатак да чине дела достојна описивања, или да пишу оно што треба читати, а најсрећнијим оне којима је дато и једно и друго“
  • Miloš Golubovićцитує5 років тому
    „Наше царсtво није римско, већ Хрисtово.“

    Житије Константиново
  • Katarina Katarinaцитує4 роки тому
    Речи Плинија Млађег: „Сматрам срећним оне којима су богови дали као задатак да чине дела достојна описивања, или да пишу оно што треба читати, а најсрећнијим оне којима је дато и једно и друго“ – најбоље осликавају Стефана Првовенчаног, првог српског краља.
  • suncokosaцитує3 місяці тому
    Такође, Псеудо-Маврикије указује и на једну карактерну особину Словена: „Пошто код њих, наиме, владају различита мишљења, они се или не сложе или, ако се и сложе, њихову одлуку ускоро други погазе, будући да сви супротно мисле и ниједан није вољан другоме да попусти.“
  • Лука Цицмилцитуєторік
    ш као принц се на очевом примеру уверио у варљивост власти. За Стефана Првовенчаног, као и за његовог оца, власт ће бити нешто што протиче и што пролази уколико се не уоквири вечним – вером и црквом, а на крају монашким заветом и оре­о­лом светости.
  • Mladenцитує3 роки тому
    Овим племенима, Словенима и Антима, не влада један човек, него од давнина живе у демократији (δημοκρατία5) и стога се код њих на заједничком скупу свршавају како повољни тако и неповољни јавни послови“ (Прокопије).
  • Dragan Tadicцитує4 роки тому
    На једној фресци у Цркви Светог Ахилија131, задужбини краља Драгутина у Ариљу из 1296. године, на којој је представљен сабор који је Немања сазвао због борбе против јеретика, поред пет православних епископа приказано је и дванаест католичких свештеника који седе и са десне и са леве стране Немањиног престола
  • Dragan Tadicцитує4 роки тому
    После осам година мошти Стефана Немање су пренете и сахрањене у Студеници 19. фебруара 1206. или 1207. године.
  • Katarina Katarinaцитує4 роки тому
    Стефан Првовенчани је живео за Државу, а Сава за Цркву. Међутим, нема спора да без Стефановог дела не би било ни Савиног. Не би било Србије. Браћа готово заједнички управљају државом и ударају темеље феномену који се у историографији назива симфонијом Државе и Цркве у специфичном српском облику, постављеном на византијским узорима.
  • Katarina Katarinaцитує4 роки тому
    Колико је Сава непоколебљиво доминантан у духов­ној сфери толико је Стефан доминантан у суровој реалности средњовековне политике.
fb2epub
Перетягніть файли сюди, не більш ніж 5 за один раз