bookmate game
sr
Книжки
Dejan Mihailović,Vladeta Janković

Bez opoziva: Poslednje reči znamenitih ličnosti

  • Mita96цитує5 місяців тому
    Za našu povesnicu zanimljivo je kako je tadašnji poslanik Kraljevine Srbije u Petrogradu Miroslav Spalajković reagovao na vest o ubistvu carske porodice, kako to opisuje ruski ratni poslanik u Srbiji Grigorije Trubecki u svojim memoarima:

    Srpski poslanik u Rusiji Spalajković bio je na toj dužnosti do kraja jula 1918. godine. Diplomate su mi pričali kako je krajem jula 1918, na jednom od redovnih prijema diplomatskog kora, Lenjin izjavio da je carska porodica streljana. Spalajković nije mogao da se uzdrži, prišao je Lenjinu i pljunuo mu u lice.
  • Mita96цитує5 місяців тому
    tapete u mojoj sobi i ja vodimo borbu na život i smrt, koju neko mora da izgubi.
  • Mita96цитує5 місяців тому
    Motiv dvoboja koristili su mnogi pisci – Dostojevski, Tolstoj, Turgenjev, Man, a čak su novele istog naslova Dvoboj napisali, između ostalih, Aleksandar Kuprin, Gi de Mopasan i Džozef Konrad. U istoimenoj Čehovljevoj pripovesti, takođe, čija se radnja odvija krajem XIX veka, dvoboj između Fon Karena i Lajevskog više je parodija dvoboja: dva „suvišna čoveka“, kako ih je Čehov naslikao u doba urušavanja Ruskog carstva, neprestano se izazivaju i sukobljavaju, ali to nije tek sukob oko beznačajne naklonosti prema obudoveloj Nadeždi Fjodorovnoj u posvednevnoj stepskoj dosadi ruske provincije, nego sudar dva shvatanja sveta, jednog volterovski racionalnog i sentimentalnog i drugog hrišćanskog i idealističkog
  • Mita96цитує5 місяців тому
    Ništa bolje ne otkriva čovekov karakter od onoga čemu se smeje.
  • Mita96цитує5 місяців тому
    Pažnju zaslužuje Betovenov odnos sa Geteom, koji je već bio obezbedio status najvećeg umetnika među savremenicima. Dvojica genija su, pored sveg uzajamnog divljenja i priznanja, ipak gajila izvesne rezerve jedan prema drugom. Gete o Betovenu, sa karakterističnom finom ironijom, beleži: „Zapanjio me njegov talenat, ali je na nesreću neukrotiva priroda; ne greši sasvim kada svet smatra mestom dostojnim prezira, ali ne čini mnogo da bi ga popravio.“
  • Nebojsa Rajicцитує6 місяців тому
    Kako je lepo primetio Borhes, „najmanje je bio savremenik ljudi… nikad nije izašao iz Engleske, ali je obišao, poput Svedenborga, područja mrtvih i anđela“.
  • Nebojsa Rajicцитує6 місяців тому
    Blejkova poezija nosi u sebi neprijatnost velike poezije.
  • Mita96цитує7 місяців тому
    Po jednom drugom predanju, videći kako dvorani plaču okupljeni oko njegovog kreveta, Luj XIV je rekao: zašto plačete? zar ste mislili da sam besmrtan?
  • Mita96цитує7 місяців тому
    Njegova smrt odmah je izazvala brojne legende i neverovatne priče o Rableovim poslednjim rečima, koje je zabeležio belgijski romanista Marsel de Grev. Prema jednoj, rekao je svom ispovedniku: „nemam ništa, dugujem mnogo, a ostalo ostavljam siromasima“,
  • Nebojsa Rajicцитує7 місяців тому
    Žozef Gijoten bio francuski lekar i protivnik smrtne kazne, ali je iz humanih razloga predlagao korišćenje nove mehaničke sprave upravo zato da se izbegne (ne)ljudski faktor, tj. mrcvarenje žrtve često mučnom dekapitacijom iz više dželatovih pokušaja, a stvarni izumitelj giljotine bio je francuski hirurg i fiziolog Antoan Luj.
fb2epub
Перетягніть файли сюди, не більш ніж 5 за один раз